Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. Devamını Oku

TamamTamam

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales ve eşi Patricia de Morales ile birlikte İstanbul’u ziyarete etti. Saat 12.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na inen Morales’i İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı, İstanbul Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Deniz ile birlikte İstanbul Havalimanı Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Ersan Dikili ve İGA yöneticileri karşıladı. Jimmy Morales ile birlikte iç ve dış hat terminal binaları ve operasyon merkezi gezdirilerek incemeler yapıldı. Morales, yetkililerden havalimanının inşaat sürecinden uçuş operasyonlarına kadar detaylı bilgiler alarak açıklamalarda bulundu.

Başkan Jimmy Morales, “Sıfırdan başlayıp, 42 ay gibi çok kısa bir zamanda, hiçbir beklenti vermeyen bir yerin böylesine bir havalimanına dönüşmesi gerçekten de çok etkileyici. Kış mevsiminde bin 200, yaz mevsiminde ise bin 800 günlük uçuş gerçekten inanılmaz rakamlar. Gerçekten çok etkilendik. Bütün proje tamamlandığında, 6 pist kullanıma girdiğinde çok daha fazlasının olacağını söylemeye bile gerek yok herhalde" diye konuştu.
 

İstanbul’a ilk kez gelen Devlet Başkanı Morales İstanbul’u çok beğendiğini belirterek konuşmasına şöyle devam etti; "İstanbul hakkında çok iyi şeyler duymuştum. Gelip gördükten sonra, özellikle havalimanını gördükten sonra çok daha fazla etkilendim. 4 oğlum var. Oğullarımı aradım ve hepsine, 'hepimiz birlikte İstanbul'a gelmek zorundayız' dedim. Hem tarihi hem kültürel açıdan çok güzel ve zengin bir şehir. Boğaza karşı yemek yedim ve manzaraya doyamadım. Güneşin doğuşunu camilerin arkasından seyrettim, çok etkileyiciydi" dedi.

Jimmy Morales, Türkiye ve Guatemala arasında direkt uçuş olabileceği hakkında olumlu konuşarak; "Aslında buraya gelmemin sebeplerinden biri de buydu. Kendi hava yolu şirketlerimizle, havacılık sistemimiz  dahilinde direkt uçuş yapabilir miyiz?  Evet, bu çalışmaları başlatmayı çok isteriz” dedi.