Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam

HES Kodunun İstanbul Kart ile Eşleştirilmesi

 

HES Kodu nedir?

     HES kodu, kontrollü sosyal yaşam koşullarında İç ve Dış Hat Uçuşlarında pozitif olan veya pozitif hasta ile teması olan yolcuların uçakta bulunmasını azaltmak için Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan özel bir kişisel koddur.
     Açılımı 'Hayat Eve Sığar' olan HES, ulaşım, dolaşım gibi günlük aktivitelerinizde Covid-19 risk durumunuzu kişi ve kurumlarla güvenle paylaşmanıza yardımcı olur.
     Türkiye içinde şehirler arası seyahatlerde, Otobüs, Tren, Uçak bileti alırken geçerli bir HES (Hayat Eve Sığar) koduna sahip olmak zorunludur.

 

 

İstanbul Kart Nedir?

     İstanbul'da Metro, Marmaray, Otobüs ve Vapur durakları olan tüm toplu taşımalarda kullanılan bir karttır. İstanbul Belediyesi'ne aittir ve aktif olarak hizmet vermektedir.

 

Istanbul Card - HES App

İstanbul Kart Nasıl Alınır?

Bu İstanbulkart'ı aşağıdaki seçeneklerden satın alabilirsiniz:

     Kart kredisini takip etmek için AppStore veya Google Play'den 'istanbulkart' uygulamasını indirebilirsiniz.

 

 

İstanbul Kartınızı Nasıl Para Yüklersiniz?

Yolculuklarda kullanmak üzere İstanbul kartınıza yükleme yapabilmeniz için aşşağıdaki maddeleri adım adım takip edin,

 

     Kartınızı makinadaki belirli alana koyun,

     Makinenin kartınızı taramasını bekleyin,

     Belirlenmiş alana yatırmak istediğiniz miktarda parayı yatırın ve işlemi onaylayın.

     

     Ayrıca her kullanımdan sonra kalan miktarı, kartınızı sağ taraftaki şeffaf plastik parçanın üzerine yerleştirerek kontrol edebilirsiniz. Makinenin kartı taraması için bir saniye bekleyin, bakiyenizi ekranda gösterecektir.

 

İstanbul Kart ile HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

     COVID durumu ile birlikte kişilerin HES kodunu alıp ulaşım gibi bazı kamusal amaçlarla kullanması zorunlu hale geldi, toplu taşıma kartı kullanırken HES kodunu aktif hale getirmekte artık zorunlu hale geldi. Aktif edilmeden kullanılamıyor.
     HES kodunu İstanbulkart ile senkronize etmek için aşağıdaki sayfayı ziyaret etmeniz ve web formunda bulacağınız tüm bilgileri doldurmanız ve sonunda işlemi onaylamanız gerekmektedir.
     Eğer yabancıysanız, yukarıdaki 'Yabancıyım, pasaport numaramla devam etmek istiyorum' yazan düğmeyi seçebilir ve doldurmak istediğiniz dili seçebilirsiniz.

 

 

HES Matching IconMATCH YOUR HES CODE

 

Istanbul Card HES Form