Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

İstanbul Havalimanı ve THY havayolları zirveye tırmanıyor

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), konuyla ilgili olarak web sitesinde şu paylaşımda bulundu:

 

İstanbul Havalimanı, Aralık ayında dünyanın en fazla yolcu ağırlayan 14. havalimanı olurken, yolcu sayısında %8,4 artışla dünya genelinde en fazla gelişme gösteren ikinci havalimanı oldu.

Avrupa havalimanları arasında Londra Havaalanı yüzde 0,5, Paris havaalanı yüzde 4,2, Frankfurt Havaalanı yüzde 1 ve Amsterdam Havaalanı yüzde 0,3 arttı.


istanbul airport ranking

Nisan 2019'da uçuşlarına başlayan İstanbul Havalimanı, Avrupa'nın en büyük 5 havalimanı arasında yolcu sayısını en fazla artıran İstanbul Havalimanı, 15 Ağustos oldu. Dünyanın en fazla yolcuya sahip havalimanları listesine dahil edildi. 2018 yılında Atatürk Havalimanı'nın listesini tutarak Eylül'de 15, Ekim'de 12 ve Kasım'da 11. sırada yer aldı.

 

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı ile yükseliyor

Öte yandan Türk Hava Yolları'nın dünyada en çok yolcu taşıyan havayolu şirketleri arasında 14. sırada yer aldığı belirtiliyor.

 

SHGM'den yapılan açıklamada; Yolcu sayısındaki artışta THY yüzde 7,1'lik artışla (Katar yüzde 17,7, Singapur yüzde 8,7, Çin yüzde 7,9) yolcu sayısını en çok artıran 4'üncü havayolu oldu.

 

Katar, Singapur ve Çin Hava Yolları Asya-Pasifik Bölgesi hava taşımacılığından aldığı yüzde 32,9 pay göz önüne alındığında THY, rakiplerine göre çok daha başarılı, dünya sıralamasında Avrupalı ​​havayollarından Lufthansa yüzde 2,8 Air France-KLM yüzde 1,6.

 

Raynair yüzde 5, British Airways yüzde 4,8 yolcu artırırken, THY yüzde 7,1'lik artışla Avrupa'da en fazla yolcu artıran havayolu oldu. "

 

 

Turkish cargo plane