Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

Adalet Bakanlığı, yurt dışı çıkış ve girişlerinde oluşabilecek tutuklama, ihlal ve suçla etkin mücadeleyi önlemek için İstanbul Havalimanı'nda görevli mahkemeler kurmaya başladı.

 

Yeni İstanbul Havalimanı'nda ilk uygulama başlatıldı. 3 savcı ve 3 adliye personelinin 24 saat görev yaptığı Gaziosmanpaşa Adliyesi'nde ek hizmet binası olarak faaliyet gösterecek mini adliye binası. Mahkemede 15 günde haklarında yakalama kararı çıkarılan 200'e yakın kişinin ifadesi alındı. Ayrıca 200'den fazla soruşturma belgesi incelendi.

 

İstanbul Havalimanı'nda kurulan adliye ek hizmet binası, havalimanında tutuklama, ifade alma ve suçlarla ilgili adli faaliyetleri yürütecek. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı, Haydar Memiş Havalimanı mahkemesi ve burada yürütülen faaliyetler hakkında detaylı bilgi verdi. Başsavcı Memiş, "Burada yürütülen soruşturma ve el koymalar yürütülerek adaletin hızlı ve etkin bir şekilde yükseltilmesi amaçlanmaktadır." dedi.

 

Havalimanında meydana gelen suçlar sorgulanacak

3 savcı ve 3 katip ile çalışmalara başladıklarını belirten Başsavcı Memiş, şöyle devam etti:

"Zaman içinde oluşacak iş durumuna göre bu sayı artacak. Havalimanında meydana gelen cezai olaylarla ilgili herhangi bir hüküm yok ama talimat veriliyor. Burada işlenen suçların soruşturmaları yapılıyor. Teftiş" prosedürler de sağlanıyor. Terör suçluları Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takip ediliyor. Burada ağır cezalar uygulamıyoruz."