Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

İstanbul Havalimanı'nın Önemi

Hevesli, hibe kazanan ve şu anda tartışmalarla dolu. İstanbul'un yeni uçak terminali, yıl sonuna kadar tamamen çalışmayacak olsa da Pazartesi günü yetkili bir şekilde hizmete girdi.

 

Tam olarak hazırlanmadıysa neden bu dalgalanma? Eh, temsili bir büyüklük var: 29 Ekim, Türkiye'nin bir cumhuriyet olarak kendisini inşa etmesinin 95. anılmasını ifade ediyor.

Havalı yeni hava terminali, Türkiye'nin Doğu-Batı-buluştuğu bölgesi nedeniyle kendisini kayda değer bir seyahat merkezi ve dünya havacılık organizasyonunda önemli bir oyuncu olarak inşa etmeyi planlıyor.

 

Tamamlandığında, hava terminali tamamen devasa olacak - serbest görev bölgesi 76,5 milyon metrekare. Dünyanın en büyük terminalini tek çatı altında toplamalı, her ne kadar etaplar halinde açılıyor olsa da ve sadece kısıtlı uçuşlar en başından itibaren kalkacak.

Bununla birlikte, PR grubu, hava terminalinin "geliştirmek için çalışıldığını" ve uçak terminalinin her gün en az 200.000 yolcunun geçtiğini göreceğine güveniyorlar.

 

Hava terminalinin lale şeklindeki kontrol kulesi ve çarpıcı planı, Berlin'deki 2016 Dünya Mimarlık Festivali'nde "Daha Sonra Görevler - Altyapı" sınıfında birincilik ödülünü kazandı.

 

İstanbul Yeni Havalimanı, yeniden kullanım kabiliyetleri ve su kullanım limiti nedeniyle kendisini "yeşil" bir uçak terminali olarak görüyor. Her halükarda, bazı doğal toplanmalar geri tepti - hava terminalinin gelişiminin kitlesel ormansızlaşmaya neden olduğunu iddia edilmekte.

Ayrıca, kötü çalışma koşulları ve yakınlardaki tozu ısıran emekçiler iddiaları da var. Türkiye'nin Çalışma Bakanlığı, raporlarda belirtildiği gibi, olay yerinde 27 işçi ölümü için "tıbbi sorunlar ve araba kazaları" suçladı.

 

 

Girişimin toplam gideri genellikle 12 milyar dolardır. Pazartesi günü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uçak terminalinin adının sadece "İstanbul Havalimanı" olduğunu ortaya çıkardı.

Aralık 2018 sonundan önce Türkiye'nin ana hava terminali - Atatürk Uluslararası Havalimanı - görevleri durduracak ve İstanbul Yeni Havalimanı şehrin uçan odağı haline gelecek.

 

Aynı şekilde, hava terminalini şehrin geri kalanıyla - metro, cadde ve hızlı tren yoluyla - ilişkilendirmek için kapsamlı bir geliştirme yapılmıştır.

Grup, uçak terminalinin önümüzdeki birkaç yıl içinde dünyanın en işlek terminallerinden birini kuracağına ve Türkiye ekonomisine ışık tutacağına ve istihdam yaratacağına inanıyor, ancak yeni girişimin sorunsuz bir kalkış yapıp yapmadığını veya yeni bir başlangıç ​​yapıp yapmadığını eninde sonunda durumun gerçekliği ortaya çıkacak. daha fazla ertelemeye dayandırılmıştır.

 

İleride muhtemelen zorluklar olacak olsa da, Türkiye'deki orta derecede istikrarlı mevcut ev tipi hava taşımacılığı vitrini de dahil olmak üzere hava terminallerinin desteğinde etkili olan birkaç değişken var (Orta Doğu'daki rakiplerin ve önemli ölçüde benzer bir dereceye ihtiyacı yok) ve hava terminalinin, Batı Avrupa'daki büyük uçak terminalleri için yaygın olarak durum olan, aynı düzeyde makul bir şekilde zorunlu ekolojik düzenlemeyle yüzleşmeye daha az meyilli olması.

 

Her durumda, hava terminali hem ilçe içi hem de her şey dahil hava taşımacılığını (bir şekilde) tartışmasız etkileyecektir.