Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam

En iyi 10 İstanbul Manzaraları

İstanbul'da mısınız? Oldukça nefes kesici ve muhteşem oldukları için İstanbul'un en iyi 10 manzarasını keşfetmeniz gerekir.

1.Yerebatan Sarnıcı

Basilica CisternYerebatan Sarnıcı, İstanbul'un görkemli ve muhteşem tarihi binalarından biridir. Ayasofya'nın güneybatısında yer almaktadır. Bu binanın fantastik ve ihtişam simetrisi onu inanılmaz ve nefes kesen bir mekan haline getiriyor. Bu harika mekan Sarnıc Bazilika denilen yerde konumlanmasından dolayı Yerebatan Sarnıcı olarak da bilinir.

Fantastik bina 6. yüzyılda inşa edildi ve daha sonra uzun yıllar göz ardı edildi. Daha önce, su depusundan diğer bölüme akmaktaydı. Melodik ses sitemiyle, ışıklarla parlamasıyla ve muziğiyle son derece uyumludur. Test cevrilmiş harika Medusa başı sarnıcın mutlaka görülmesi gereken bir parçasıdır.

 

 

2. Ayasofya

Hagia SophiaAyasofya genellikle dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılır. Bu harika mekan Sultanahmet Caminin sağ tarafında konumlanmıştır.

Çekici bir tasarıma sahip muhteşem bina, keşfetmek için harika bir yerdir. 6. yüzyıldan yapılmış bina, Bizans İmparator Justinian'ın yaratıcı ve sanatsal yönünü göstermektedir. Bu nedenle bu yerde her zaman bir telaşla karşılaşacaksınız çünkü bu sarayın güzelliğini abartmak oldukça imkansızdır. Kiliseden camiye ve camiden de özgün bir galeriye geçişimi gösterir.

Bu müzenin keşfetmek için harika gerçekleri vardır, bu müzenin kubbesi 180 metre yüksekliğinde ve 100 metre genişliğindedir. Aynı zamanda tarihte devrim olarak değerlendirilir.

Birinci kattaki yapı büyük ölçüde boş ; üst kattaki sergilerde parlak mozaiklerin en iyisi saklanıyor.

 

 

3. Topkapı Sarayı

Topkapi PalaceEn güzel ve sansasyonel yeri keşfetmek istiyorsanız, Topkapı Sarayı İstanbul'da ziyaret etmeniz gereken yerdir. 1466 ve 1478 yılları arasında Sultan 2.Mehmet tarafından haliçin kuzeyi, Marmara denizinin güneyine ve boğazın güzeydogusuna aynı zamanda Asya tarafındanda inanılmaz görünümüyle küçük bir yarımadada bir yamaç üzerine kurulmuştur. Adalet Kulesi genellikle limanın denetimi için kullanıldı. Dünyanın en ünlü sultanların ve eşlerinin vakit geçirdiği harem dairesine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda silahların sergilendiği Divan Hazinesi vardır. Kötü kalabalığı önlemek için şehirde yolcu gemisi olmadığı bir gün sarayı keşfedin .

 

 

4. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

Ayasofya Hurrem Sultan HamamHürrem Sultan Hamamı eski şehir merkeziyle ilişkili alışagelmiş en zengin hamamlarındandır. Mimar Sinan tarafından tasarlanan ve muhteşem Süleyman'ın isteği ile Ayasofya'dan doğrudan caddenin üzerine inşa edilmiş ve normalde Roxelana olarak bilinen Hürrem Sultan için ithaf edilmiştir. 2011 yılında ziyaretçilerin bu muhteşem ve çarpıcı Hamamı ziyaret etmeleri mümkün oldu. Mermer bölümlerini, kemerlerden yankılanan suyun akış sesini ve sultana yapılan sırt masajını hayal edin. Neredeyse mırıldanıyorsun.

 

 

5. Sultanahmet Camii

Blue MosqueSultan Ahmet Cami , Ayasofyaya bakan küçük parkın yanında konumlanmış ve kubbe siluetini yansıtarak dünyanın en güzel turist çekim merkezi olan dünyanın en görkemli camisidir. 17 yüzyılın ortalarında Sultan Ahmed Cami 6 minareli camilerinden birisiydi. Gerçekten mavi mi? Herbir bölümün güzel İznik Cinileriyle kaplanmış oldugundan dolayı tüm bu düğüşüncelere neden oluyor. Sultan I.Ahmed hem camiye hem de meydana kendi ismini vermiştir. Kompleksin kenarında ölçülü küçük bir caminin içine doğru yönelin.

 

 

6. İstanbul Arkeoloji Müzesi

Istanbul Archaeological MuseumGezinizde keşfetmeyi seveceğiniz en etkileyici ve tarihi mekanlar arasında ziyaret etmesi gereken yerlerden birisi İstanbul Arkeoloji Müzeleri'dir. Bu muhteşem yapı eski şark eserleri müzesi istanbul arkeoloji musesi ve Çinili Köşk olmak üzere üç bölümden oluşur. Daha sonra Alexandre Vallaury 1903 ve 1907'de inşa edilen yardımcıların yapımı ile gönderilen bir form aldı. En sonunda giriş yoluna en yakın tarihsel merkezin bir parçası olan Mö. 1269'dan beri korunmuş bu uyumlu yapıya göz atın. Bu muhteşem müze, Topkapı koleksiyonlarından alınan çok sayıda arkeolojik ve sanatsal hazineye sahiptir. Sidon'un Kraliyet Nekropolü lahiti, birçok önemli yapıların dışınad nefes kesen bir müzedir. Çocuklar gençlerin bölünümdeki truva atı modeline bayılacaklar. Bu noktada şehrin en köklü osmanlı yapılarından birisi olan zarif Çinili Köşk ,en iyi çanak çömlekleri sergilemek için yeniden kuruldu.

 

 

7. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Museum of Turkish and Islamic ArtsTürk ve İslam eserleri müzesi, geleneksel sanatların aşılmaz derinliğini ve çekici bir kompleks sağlar. Aslen Pargalalı Ibrahim Paşaya ev sahipliği yaptı. Bizanslı savaşcı hayranlarının bir zamanlar Türklerin futbol oynadıkları gibi oyunlarına benzer bir enerji aktardığı Hipodromun gözardı edilebildiği bu sergi salonu ülkenin her yerinden muazzam zemin kaplamalarını biriktiriyor. Mahzeni, tamamen donatılmış bir gezgin çadırından ondokuzuncu yüzyıl Bursa malikanesinden muhteşem bir iç mekana kadar her şeyin rekreasyonlarını vurgulamaktadır. El dokuması Uşak halılarını görmeden ayrılmayın. Müze, dünyanın en iyi halı koleksiyonlarından birine sahiptir. Tüm minyatür şeyleri içeren büyüleyi Türk göçebe sanatı göçebeler tarafından kullanılıyor.

 

 

8. Süleymaniye Camii

Suleymaniye MosqueEşsiz bir tarihi yönü olan camilerden birisi Süleymaniye Camii'dir. Şehrin çekim merkezi olan harika bir camidir. Osmanlı mimarı Mimar Sinan Kanuni Sultan Süleyman için bu camiyi tasarladı. İstanbul şehri için yaptıgı günümüzde ayakta kalan 42 camiden en iyisi ve en güzelidir. Sosyal Hizmet binaları , kütüphane, hastane, medreseler ve hamam gibi özgün yapılar sofistike tasarımını korumaktadır. Sokak yiyeceklerinin nefis ve lezzetli olmasından dolayı sadece gezginler için değil aynı zamanda yerel halk için çekim merkezidir. Bu yeri ziyaret etmeden İstanbul'daki turunuz tamamlanmamış olacak.

 

 

9. Kariye Müzesi

Chora Church İstanbul'da pek çok tarihi bina var, Chora Kilisesi bu yapılar dışında en güzel kilisedir. İstanbul tarihinin büyük bir bölümünü ifşa eden uzun ve inişli çıkışlı bir tarihe sahiptir.Eski şehirdeki kilise Bizansın ihtişamının, iyi oyulmuş duvarlarının büyüleyici tasarımlı freskler ve ışıltılı mozaiklerle süslenmiş güzel tasarımlı tavanların çarpıcı ve büyüleyici bakışlarını sunar. Bu ışıltılı mozaikler, bir grafik roman gibi takip edilecek olan İncil öykülerini anlatıyor. Mükemmel bir dokuya sahip ve en güzel pastel boyalarla boyanmış, restore edilmiş Osmanlı ahşap evlerinin arasında dikilmiş muhteşem bir yapıdır. Ayrılmadan önce 5.yy mimarisine sahip olan duvar ve tasarımına bir göz atmalısınız.

 

 

10. Galata Kulesi

Galata Towerİstanbul Asya ve Avrupa kıtasını ayıran tek şehirdir, bu yüzden dünyadaki en önemli turistik cazibe merkezi haline geliyor. Kule yüzlerce yıl önce eski yapı üzerine inşa edilmiştir. Tamamen güzel bir tasarımıyla birlikte taştan yapılmıştır. İstanbul'un etrafında olduğunuzda, keşfetmek için asla kaçırmayacağınız muhteşem bir yerdir.

Bu harika kule 1348'de inşa edildi ve bir zamanlar Boğa doğru uzanmış Cenevizlilerin merkezi olarak şekillenmiş bir yerdir. Sadece yüksek olması değil, aynı zamanda takdire şayan bir koni şeklinde bir çatısı vardır. Beyoğlundaki balkondan hızlıca kulenin kuş bakışı manzarasını görün.