Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

2021 Yılında Türk Turizmi ve Sektörün Geleceği

 

     Türk turizmi 2010 yılından beri her zaman diken üstündeydi. Terör örgütlerinin saldırıları, havalimanı ve şehirde patlayan bombalar, Taksim Gezi Parkı protestoları, Rus uçağının düşürülmesi, 2016 Darbe girişimi ve son olarak Covid 19 pandemisi, sürekli zarar gören Türk Turizm sektörünü 1 seneden daha uzun süredir çıkmaza sokmuş durumda.

 

     Senelerdir sürekli yaralanan Türk Turizminin buna rağmen 2020 yılına kadar, 2016 yılı haricinde sürekli artan turist sayısı, ülkenin tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçilmez bir Turizm destinasyonu olduğunu görmemizi sağlamaktadır.

 

Kız Kulesi

     Grandoria Tours şirket kurucusu Ercan Göktürk Hasan, pandemi sonrasında ülkeye gelen turist sayısını ve turizm gelirini arttırmak için konaklama tesislerinin ve seyahat acentalarının üzerlerine düşen tüm yükümlülüklerini yerine getirmelerinin haricinde, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin ve diğer ülkelerle olan politikaların bu süreçte çok daha önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

 

     An itibariyle Türkiye’nin en çok Incoming turistini ağırladığı Ingiltere, Almanya ve Rusya’dan tahmin edilen verimin alınamadığına dikkat çeken Hasan, halen Ingiltere’nin Türkiye’yi kırmızı listede tuttuğunu ve ülkemize döviz girdisinin en çok olduğu Ortadoğu ülkesi Suudi Arabistan’ın da aynı yolu izlediğini belirtti.

 

     Söz konusu ülkeler Türkiye’nin turizm geliri payında önemli rol oynamakta ve bu ülkelerin yerlerini jeopolitik ve kültürel nedenlerle dolduracak alternatif ülkeler maalesef bulunmamaktadır.

 

Galata Kulesi

     Bayram nedeniyle dolulukların yükseldiği güney sahillerinde esnaf ve konaklama işletmeleri bir nebze de olsun rahat nefes alabilmiş durumdalar fakat seyahat yasakları ve seyahat prosedürlerinin çok olması, kapıda olan virüs mutasyonlarının korkusu nedeniyle turizmciler, 2021 yılında da mutlu olabilmiş değiller.

 

     Rusya kapılarını açıncaya kadar Ukrayna, Belarus, Baltık ülkelerinden gelen misafirler ile sezona başlayan Güney sahillerinde ki işletmeciler, tahmin edilen hedeflerinin yarısına bile ulaşamadıklarını belirtmekteler.

 

     2021 yılında, yılbaşından Mayıs sonuna kadar 4,4 milyon turist ağırlayan Türkiye’de, pandemi etkilerinin azalmasına rağmen turist sayısında geçen seneye oranla düşüş yaşandı.

 

     Türkiye'nin son 10 yılda gelen türistlerin ziyaretini ve girişini kolaylaştırmak için birçok adım atmıştır. o adımlardan biri Elektronik Vize Sistemi, bu sistem ile Türkiye giriş vizesine kolay ve basit adımlarla başvuru yapılabilir.

 

     Temmuz ayından sonra hareketlilik bekleyen turizm işletmelerinin ortak görüşü, 2021 yılının 2. Yarısını da zarar ile kapatmaları halinde Türk turizminin ve yatırımların çok büyük yara alacağını, kapanan işletmelerin ve sektör değiştiren kalifiye personellerin yerlerini çok zor doldurulacağı şeklinde.

 

Turkish Tea

Benzer Yazılar