Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

Türkiye'de Korona Salgını ile Mücadele İçin Sağlık Politikası

Corona salgınının fobisi olan COVID-19 tüm dünyayı kasıp kavururken, Türkiye konuyu gerçekçilik ve güvenle ele alıyordu.

 

     Gerçekçilik, pandeminin yayılmasının yansımalarını çevreleyen boyutların farkındalığını ve krizi kontrol altına alabilen ve en kötü senaryolarla başa çıkabilen yetenekleriyle kendini gösteren güveni temsil eder, bu nedenle alınan önlemler sakin, düşünceli ve özel kanallar aracılığıyla organize edilmiştir. ve bu salgınla ilgili her şeyi takip etmek için oluşturulmuş komiteler tarafından yönetilir.

     Sağlık Bakanlığı ve birçok ekibi ülke geneline yayılmaya hazırdı ve salgınla en iyi şekilde mücadele etmenin yolu konusunda hükümete tavsiye ve önerilerde bulunarak görev alan uzman gruplarından oluşan bilim kurulunu çağırdı.

 

A nurse prepares a vaccine to give to a patient

     Dünya kapalı ve kargaşa içindeyken, Türkiye konuyu sakince ve akıllıca ele alıyor, karantina uyguladı ve enfeksiyonun bulaşmasını engelleyecek ve yayılma şansını azaltacak tüm önlemleri aldı.

     Hükümetin dengeli tepkisi sağlık düzeyiyle sınırlı kalmayıp diğer tüm sektörleri kapsayacak şekilde genişletildi. Bu, üretim sektörlerinin aktif durumda tutulması ve belirli önlemler dahilinde çalışmasının yanı sıra aktif durumda kalan okullar, ulaşım, restoran ve kafelerin belirli ve katı standartlar dahilinde, maske kullanımının korunmasına önem verilerek temsil edildi. sosyal mesafe ve antiseptik kullanımı her yerde.

     Dünyanın geri kalanı Corona pandemisi ile uğraşırken, temel tıbbi malzeme sıkıntısı vardı, Türkiye bunları ihraç ediyordu ve hükümet turizm faaliyetlerini sürdürmek ve teşvik etmek istediği için herhangi bir tıbbi malzemeye ihtiyaç duymadı. 2022 yılı sonuna kadar Türkiye'ye gelenler için PCR muayenesi yapılıyor.

     Turistler her alanda özgürce hareket ediyor ve hatta turistler için hükümetin onayladığı bazı önlemlerden istisnalar bile vardı.


Türkiye'deki Corona Salgını ile Başa Çıkmak İçin Adımlar
     Türk hükümetinin Corona salgınıyla iki aşamada mücadele ettiği söylenebilir; ilk aşama, yukarıdaki önceki açıklamayı içeriyordu. İkinci aşama, 2020'nin sonunda bazı Avrupa ülkelerinde yayılmaya başlayan virüsün yeni suşlarının varlığına dair haberlerin yayılmasıyla daha katı önlemleri temsil ediyordu ve bu da hükümetin önlem paketini artırmasını gerektiriyordu.

     Sağlık Bakanlığı, belirtilmeyen enfeksiyon sayısındaki artışla ilgili günlük raporlar yayınlayarak, yalnızca hastaneye giren ağır vakaları içeriyordu ve evlerinden takip edilen vakaları dahil etmiyordu.

     Günlük muayene sayısındaki artış ve tüm gerçek vakaların açıklanmasıyla birlikte, sayıların artmakta olduğu ortaya çıktı ve bu, bir süre içinde azaltılan katı önlemlere geri dönüşü zorunlu kıldı. turizm sektörü büyük ölçüde düşüş yaşadı.

 

Türkiye'de Salgının Aşamaları
     Aşağıdaki ifade, Türk hükümeti tarafından virüs salgınıyla mücadelede yönetilen Covid-19 sahnesiyle ilgili bazı önemli noktalardır:

- 12 Ocak 2020'de Dünya Sağlık Örgütü, 31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirilen Çin'in Hubei Eyaleti, Wuhan'daki bir grup insanda yeni bir Coronavirüsün solunum yolu hastalığına neden olduğunu doğruladı.

- COVID 19'daki vaka ölüm oranı 2003'teki SARS'tan çok daha düşüktü, ancak çok sayıda ölümle birlikte hastalık bulaşma oranı çok daha yüksekti.

-Covid-19 Türkiye'ye geç geldi - 11 Mart'ta Ülkede COVID-19'dan ilk ölüm 15 Mart'ta gerçekleşti. Bir ay içinde 81 ilçenin tamamı etkilendi.

 

Two laboratories in the drug manufacturing plant

 

     Erdoğan ayrıca insanlardan konukların evlerine girmesine izin vermemelerini ve yılbaşı kutlamaları, dini kutlamalar veya cenaze törenleri için özel konutlarda büyük toplantıların yasaklanmasını istedi. Cenazeler ve düğünler 30 kişiyle sınırlandırıldı.

   -65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin toplu taşıma kullanması yasaklandı. Zaten günde sadece üç saat evlerinden çıkmalarına izin veren kısıtlamalar altındalar.

   - Sadece alışveriş merkezleri, süpermarketler ve kuaförler 10:00 - 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

   - Sinemalar, futbol sahaları, kafeler, çay bahçeleri, internet/elektronik oyun salonları, bilardo salonları, nargile salonları, Türk hamamları, saunalar, masaj salonları, yüzme havuzları ve lunaparklar da kapalıdır.

   - Devlet okullarına yönelik tüm eğitim ve öğretim faaliyetleri uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmiştir.

     Hibrit yaklaşım, virüsün yayılmasını mümkün olduğunca sınırlandırırken, işgücünü zaten etkileyici bir ekonomide çalışır durumda tutmayı amaçlıyor.

Türk salgını dünyadaki en hızlı salgındı. Türkiye, yasal bir sokağa çıkma yasağı getirmeyerek Avrupa'nın geri kalanından sıyrıldı, hükümet birçok şirketi açık tuttu ve şirketlerin işçilerle ilgili yönergelerini belirlemelerine izin verdi.

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, herkesin Cuma akşamından Pazartesi sabahına kadar hafta içi 21.00'den sabah 5'e, hafta sonu ise 24 saat evde kalmasını isteyeceğini duyurdu.

     Ölü sayısının artacağı ve Türkiye'yi o zamanlar en kötü etkilenen ülke olan başka bir İtalya'ya dönüştüreceğinden korkuluyordu, ancak durum oldukça iyiydi, tam bir sokağa çıkma yasağı olmadan üç ay geçti.

     Hastanenin raporlarına göre, günlük yaşamdaki yeni kısıtlamaların kabul edilen hasta sayısını azaltmada başarılı olduğu kanıtlandı.

 

Stages of Turkey's health policy to confront Corona

 

     Sağlık otoritelerinin raporuna göre: "Kısıtlamaların başlamasıyla acil servise başvuran hasta sayısında önemli bir düşüş gördük" .

     Kent Üniversitesi'nde viroloji öğretim görevlisi Dr Jeremy Rossman BBC'ye verdiği demeçte, "Türkiye, denemeler, izleme, izolasyon ve hareket kısıtlamalarıyla hızla yanıt veren birçok ülke kategorisine giriyor" dedi.

     30 Eylül 2020'de Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Temmuz'dan bu yana bildirilen vaka sayısının, takip gerektiren semptomatik hastalarla sınırlı olduğunu kabul etti ve 25 Kasım'dan itibaren Türk Tabipleri Birliği tarafından eleştiriyle karşılandı.

 

Doctor talking to a child

 

     Türkiye, vergi muafiyetleri ve ertelemelerin yanı sıra kredi garantileri ve kredi gecikmeleri de dahil olmak üzere maliye politikasıyla ilgili bir dizi "önlem" almıştır.

Maliye Politikasında Temel Tedbirler

- 2 milyonu aşkın mükellefin KDV ve SGK ödemeleri altı ay ertelendi. 1,9 milyon vatandaşın gelir vergisi beyannameleri ve ödemeleri ertelendi.

- Devlet bankaları daha düşük faizli ve ertelenmiş ödemeli krediler açıkladı. Firmalara 450 milyar TL değerinde ek kredi desteği sağlandı.

- Bankalar kurumsal ve bireysel kredilerin geri ödemesini erteledi.

- Tele çalışma hem kamu sektörü hem de özel sektör için teşvik edilmekte ve desteklenmektedir. Kısa süreli çalışma ödeneği verildi.

- Asgari emekli maaşı 1500 TL'ye yükseltildi. Belediyelere 3 milyar TL ek destek sağlanmıştır.

- Kurumsal alacaklarda sigorta teminatı 125 milyon TL'ye çıkarıldı. 32 bin sağlık çalışanı atanacak.

- 2 milyondan fazla vatandaşa 1.000 Türk Lirası yardım yapıldı.

- Tüm sağlık çalışanlarına üç ay boyunca en yüksek performans maaşı verildi ve bu ödemeler için 4,5 milyar TL kaynak ayrıldı.

Türkiye, iç ihtiyaçlar nedeniyle maske ihracatını durdurabileceğini söylüyor. Yüz maskelerine kısıtlamalar getirildi (iç talep karşılandığı sürece hala ihraç edilebilir). Tıbbi/hijyenik eldivenler ve tıbbi giysiler gibi diğer ürünlerin ihracatı gözden geçirilmektedir.

İşle İlgili Önlemler

• (18 Mart), hükümet, yarı zamanlı tazminat iş planını dört aya iki katına çıkarmak da dahil olmak üzere işgücü piyasalarını destekleyecek önlemleri açıkladı.

•(27 Ekim) Kısmi süreli telafi çalışma sistemi 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

Laboratory doctor

 

Ekonomik Teşvik Önlemleri

• (17 Mart) Türkiye merkez bankası faiz oranlarını 100 baz puan indirdi. Banka ayrıca, bankalara bugünün imkanları ve gecelik park etme yoluyla ihtiyaç duydukları en önemli miktarda likidite sağlayacağını söyledi.

Kasım ayına kadar ikamet vergisi kaldırıldı.

Etkinlik planlama sektörlerinin yanı sıra perakende, demir-çelik sektörleri, alışveriş merkezleri, otomotiv, eğlence ve konaklama sektörleri, yiyecek-içecek ve tekstil firmaları için sosyal güvenlik primleri altı ay ertelendi.

Küresel salgından etkilenen ithalatçılara finansal yardım sağlandı.

Gümrük Tedbirleri:

• Bitkisel gıdalar ve gıda maddelerinin minimum temas ve kişisel sağlığın korunması açısından ithalat kontrollerine ilişkin uygulanacak aksiyonlarda alınan tedbirler.

• Tıbbi maskeler (yalnızca tek kullanımlık), ozon tedavisi, oksijen tedavisi, hava tedavisi, suni solunum veya diğer solunumla ilgili tedavi cihazları için ek gümrük vergileri kaldırıldı.

20 Şubat 2021 itibariyle Türkiye'de 2.631.876 teyit edilmiş vaka, 2.518.758 iyileşmiş 27.983 ölüm ve milyonda 329 ölüm oranı bulunuyor.

 

A man wears a face mask in the subway

Türkiye'ye Seyahat Önlemleri:

     30 Aralık 2020'den itibaren, altı yaş ve üzerindeki tüm uluslararası varışlar, uçuşlarından 72 saat önce negatif sonuç veren bir COVID-19 PCR testi yaptırmış olmalıdır. Yolcular, check-in sırasında test sonuçlarını havayoluna ibraz etmelidir. Türkiye'ye yapılan uçuşta PCR testi negatif olmayan yolculara izin verilmeyecek. Bu gereklilik 31 Mart 2022 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

     21 Aralık itibariyle, Birleşik Krallık, Danimarka ve Güney Afrika'ya gidiş-dönüş tüm uçuşlar geçici olarak askıya alındı.

     Türkiye'ye seyahat etmeden önce vizeye ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin ve buradan online başvuru yapın.

     Tüm vize başvuru sahiplerinin Türkiye'de kaldıkları süre boyunca geçerli bir sağlık sigortasına sahip olmaları gerekmektedir.

     Pasaportlar en az altı ay geçerli olmalıdır.