Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam

Seyahat İpuçları Türkiye

     Türkiye'yi ziyaret ettiğinizde, seyahatinizin bir seyahatten çok daha fazlası olduğunu, nihai bir deneyim olacağını anlayacaksınız. Türkiye, tarihe batmış şehirleri ile zengin bir kültüre sahiptir. Türkiye'nin şanlı kumsallarından güzel ve şirin kırsalına kadar, Türkiye size görkemli bir tatil garantisi verecektir.

Türkiye, yüksek dağları, nefes kesen güçlü kumlu plajları ve muhteşem camgöbeği mavisi deniz manzaraları ile en muhteşem manzaralardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye geziniz size Avrupa ve Orta Doğu Kültürlerinin keyifli bir birleşimini getirecek.

 

     İşte Türkiye'ye seyahat için en iyi ipuçları!

 

Türkiye Vizesi Almak

     Türkiye'ye seyahat etmeden önce ülkenizin Vize seçeneklerinin askıya alınıp alınmadığını mutlaka öğrenmeniz gerekecektir. Vize ile Türkiye'ye seyahat edebilecek bir ülkeden iseniz, nasıl Vize alacağınızı bilmeniz gerekir. Umuma mahsus pasaport hamillerinin vize almaları zorunludur. Seyahat edenlerin çevrimiçi başvuru yoluyla edinebilecekleri eVisa Türkiye. Uçmadan önce Türkiye vizenizi buradan halledin!

 

 

Türk Para Birimi ve Para Birimi Borsa

     Türkiye'de para birimi Türk Lirası, TL'dir. Türkiye'ye indikten sonra, havaalanındaki döviz bozdurma gişelerinden birinde paranızı bozdurabilirsiniz. Bununla birlikte, daha merkezi ve turistik yerlerde daha rekabetçi fiyatlar elde edebileceğiniz için, nakit paranızın çoğunu elinde tutmak ve sadece ihtiyacınız olduğu kadar takas etmek isteyebilirsiniz. Bankalar ve altın kuyumcular da döviz bozdurabileceğiniz diğer yerlerdir.

Ayrıca, EFTPOS ile ödeme yapılabilen çoğu yerde kredi veya banka kartınızı kullanabilirsiniz. ATM'leri kullanmak, ülke genelinde nakit çekmek için daha güvenli ve daha kolay bir seçenektir. Ancak, hesabınızın şüpheli hareketler nedeniyle bloke edilmemesi ve sizi rahatsız etmemesi için seyahat edeceğinizi bankanıza bildirdiğinizden emin olun. Akılda tutulması gereken başka bir şey de, bankanın yabancı bir ATM kullandığınız için sizden talep edebileceği komisyon oranlarıdır. Yurtdışındaki ATM'lerden para çekme ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi için bankanızla iletişime geçin.

 

 

Havaalanına ve Havaalanından Ulaşım

     İstanbul Havalimanı'ndan şehir merkezine ve şehirdeki turistlerin ana ilgi alanı olan Taksim'e ulaşmak için taksi ve otobüsler bulunuyor. İstanbul havalimanı taksisine binmek isterseniz yolculuk yaklaşık 1 saat (normal trafikte) olacak ve yaklaşık 30€ tutacaktır. Toplu taşımaya binmek isterseniz, otobüs 3 € (18TL) karşılığında kullanılabilir. Otobüs, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 100 dakika sürer.

 

Türkiye fiyatları

     Türkiye inanılmaz derecede popüler bir turizm merkezi olmasına rağmen, İstanbul gibi şehirler ortalama bir gezgin için oldukça ucuz kaldı. Sokak satıcılarından atıştırmalıklar normalde sadece birkaç dolara satın alınabilirken, bir restoranda bir içkiyle birlikte yemek 6 USD'den fazla olmayacaktır. Orta sınıf konaklama genellikle gecelik yaklaşık 50 USD'ye mal olur. Şehirler içinde toplu taşıma çok makul ve yolculuk başına birkaç dolardan fazlaya gelmeyecek. Taksiler genellikle 2 USD (10TL) taban ücrete sahiptir ve daha sonra kilometre başına 0,50 dolara mal olur.

 

 

Türkiye'de musluk suyu içmek

     Türkiye'de musluk suyunun genellikle içilmesi güvenli kabul edilir, ancak mide rahatsızlıklarına karşı önlem olarak mağazalardan, otellerden ve restoranlardan kolayca bulunabilen şişelenmiş maden suyu içmek isteyebilirsiniz.

 

Türk yemeği

     Türk yemekleri dünyaca ünlüdür. Humuslu ve diğer soslardan oluşan mezeler, dolma (yaprak sarması), peynirli purolar, her yerde bulunan döner kebabı ve bir tür pizza olan pideyi dört gözle bekleyin. Egzotik taze sıkılmış meyve suları, kuruyemişler ve meyveler her yerde bulunur. Bir java sarsıntısı gibi hissediyorsanız, zengin, koyu ve genellikle kakule ile bağlanmış Türk kahvesini deneyin.

Türkiye'de kahvaltı genellikle zeytin, ekmek, farklı reçeller ve bal ile birlikte bir dizi farklı peynirden ve bazen de yumurta ile yenen sucuk adı verilen özel bir baharatlı sosis türünden oluşur.

     Menemen aynı zamanda popüler bir sabah yemeğidir ve sote sebzelerle pişirilmiş sahanda yumurtadan oluşur.

Köfte (Türk köftesi) ve kuzu tandır (yavaş pişmiş, pilavlı kuzu eti) gibi yemekleri düzenli olarak karşımıza çıkan Türk yemekleri, et severlere mükemmel şekilde hitap etmektedir.

     Kıyma, limon ve yoğurtla süslenmiş bir gözleme olan Lahmacun, popüler bir atıştırmalıktır ve ülke genelinde sokak gıda tezgahlarında bulunabilir.

Tatlı olarak, baklava olan yapışkan, cevizli, şuruplu lokmaya ya da bir veya iki küp lokum üzerine ziyafet çekin.

 

Türk Dili

     Türkçe, Türkiye'nin resmi dilidir ancak seyahatlerinizde duyacağınız iki dil daha vardır. Türkçe başta olmak üzere, belirli bölgelerdeki insanların Kürtçe ve Arapça da konuştuğunu göreceksiniz. Bunun iletişim kurabilme konusundaki görüşünüzü değiştirmesine izin vermeyin çünkü birçok yerde insanlar İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve daha pek çok dilde, özellikle de turizm nedeniyle akıcıdır.

 

Alışveriş ve Vergi İadesi

     Türkiye'de satılan malların fiyatlarına yüzde 18 vergi dahildir. Türkiye'de ikamet etmiyorsanız ve ülkede altı aydan az kalıyorsanız, 108.TL'nin üzerindeki tüm alışverişlerde vergi iadesi alabilirsiniz. Bu nedenle makbuzlarınızı saklayın ve Türkiye'den ayrılırken havaalanında iade talebinde bulunun.

 

Müzeleri ve Müze Geçişini Ziyaret Etme

     Daha önce sadece konut sakinlerine sunulan Museum Pass'ten artık yabancılar da ziyaret ettiğiniz şehirdeki müzelere 42 Euro'ya ücretsiz giriş yapabilir ve beş gün boyunca kullanabilirsiniz.

     İstanbul'da Museum Pass sizi Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Apartmanları, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Mozaik Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Kariye Müzesi'ne götürecektir. Galata Mevlevi Evi Müzesi, Yıldız Sarayı, Rumeli Hisar Müzesi ve Fethiye Müzesi hiçbir ekstra ücret ödemeden.

     Geçerlilik süresi, ilk müze ziyaretinizle başlar ve her bir kartın her müzede yalnızca bir kez kullanılmasına izin verir. Müze Geçişi hakkında daha fazla ayrıntı burada