Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

Türkiye Seyahat Kısıtlamaları

Last update: 14.03.2021

İstanbul'a giriş için yeni prosedürler

Geçen yaz kapılarını turistlere açtığından beri ilk kez ve gelen turizmle açık kapı politikasını benimseyen Türk hükümeti, dünyanın her yerinden gelen gezginler için yeni önlemler aldı.

İyileşme belirtileri ve Coronavirus enfeksiyonlarının sayısındaki azalma, Türk makamlarını yeni salgın dalgalarıyla yüzleşmek için yeni kısıtlamaları almaya yöneltti.

Yeni kısıtlamalara göre: Türkiye topraklarına girmek isteyen ziyaretçiler, 30 Aralık 2020'den itibaren uçağa binmeden önce negatif bir COVID-19 PCR testi sonucu sunmak zorundadır.

A girl arrives at the departure gate at Istanbul Airport

Türkiye, 30 Aralık'tan bir sonraki duyuruya kadar yolcuların ülkeye girişinde negatif bir COVID-19 test sonucu gerektiren ziyaretçiler için önlemler alıyor..

 

İstanbul Havalimanı yönetimi, daha önce korona aşısı yaptırmış olanlar da dahil olmak üzere tüm ziyaretçilerden maksimum 72 saat içinde yapılan COVID-19 PCR test sonucunun olumsuz sonuç vermesi gerekmektedir.

Türkiye'ye gelen altı yaşından büyük tüm yolculara zorunludur.

Yolcuların test sonuçlarını kalkıştan önce uçuş operatörü firmaya teslim etmeleri gerekmektedir. Test Türkiye'ye varışta yapılamaz.

Türkiye'ye bu tarihten önce gelenler için PCR testi gerektirmediğini belirtmek gerekir.

 

Kara ve deniz limanlarından geçen yolcular

Kara veya deniz geçişine girmeden önce gerekli test sonuçlarının sunulmaması durumunda, yeni önlemler kara sınırından gelen tüm varışlara uygulanacak ve deniz sınırı yolcuları, ziyaretçi tarafından belirlenen bir ikamet yerindeki kara ve deniz geçişlerinden izole edilecektir. 

Türk Bilim Kurulu da mutasyona uğramış yeni Coronavirüs serisi ile ilgili çeşitli kararlar ve önlemler almıştır.

Danimarka ve Güney Afrika'dan gelen yolcuların son on gün içinde negatif bir PCR testi sonucu göstermesi ve en az yedi gün boyunca zorunlu karantinaya uyması gerekecek.

Ardından, karantinayı sonlandırdıkları veya Coronavirüs enfeksiyonu doğrulanırsa tıbbi tedaviye tabi tutuldukları ikinci bir tıbbi test yaparlar.

 

a gull looks at streets during curfew

 

Transit yolcular

Herhangi bir Türk havalimanından transit uçuş yapan yolcuların, transit bölgede kalmak ve bir sonraki uçuşlarına kadar bırakmak istememeleri halinde, Türkiye'de PCR testinin negatif olması gerekmemektedir,

Ancak uçak bileti herhangi bir Türk havalimanından dolaylı bir transit uçuş için ise, yani ziyaretçinin bagajını alması ve bir sonraki uçuş için kalkışa hazırlanması gerekeceği anlamına geliyorsa, Türkiye topraklarına girmek zorunda kalacaktı. Bu nedenle, negatif bir PCR testi sonucu sunması gerekecekti.

 

Birleşik Krallık'tan gelen gezginler

Ocak 2021'den itibaren, gezginler arasında yeni virüs enfeksiyonlarının doğrulanması nedeniyle Birleşik Krallık'tan gelen yolcuların kabulü geçici bir önlem olarak askıya alınmıştır. Üçüncü ülkeler üzerinden Türkiye'ye gelen ve son on gün içinde Birleşik Krallık'ı ziyaret eden tüm yolcular da geldikten sonra Türk yetkililerin belirleyeceği yerlerde 14 gün boyunca izole edilecek. Yolcuların uçağa binmeden önce, kalkıştan önceki son 72 saat içinde negatif bir PCR sonucu sunmaları istenecektir.

 

experiments to make a vaccine for COVID-19

 

Danimarka ve Güney Afrika'dan gelen yolculara kısıtlamalar

Danimarka ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye yapılan uçuşlarda vatandaşları, Türkiye'de ikamet edenler ve Mavi kart sahipleri çıkış yapabilir. Yine de, tarifeli uçuştan ayrılmadan önceki 72 saat içinde negatif sonuç veren bir PCR testi yapılmalıdır. Varışta, PCR muayenesiyle biten 7 günlük bir karantinaya uymaları gerekir. Sonuç, Corona salgını belirtileri kanıtlanırsa karantina tamamlanarak veya tıbbi tedavi görerek değerlendirilir.

 

İçinde Bulunduğumuz Dönemde Türkiye Turizminin Genel Durumu

Çoğu temel hizmetler 10:00 ile 20:00 saatleri arasında mevcuttur. İstanbul'da ve tüm Türkiye'de sokağa çıkma yasağı nedeniyle;

Restoranlar, pastaneler, kafeler ve kafeteryalar, yukarıda belirtilen tesislerde koltuksuz, sadece teslimat hizmeti verdikleri için kısmen hizmet vermektedir.

Alışveriş merkezleri, süpermarketler ve berberler gün içerisinde hijyen standartları ve sterilizasyon korunarak ve sosyal mesafeye uyularak hizmet vermektedir.

 

Turistler sokağa çıkma yasağı yasalarından ve seyahat izinlerinden muaftır.

 

Planes parked at the airport

Şehir içi hareket kısıtlamaları

Türk vatandaşları ve sakinleri her gün saat 21.00'den itibaren sokağa çıkma yasağına tabidir. sabah 5'e kadar ve Cumartesi ve Pazar günleri saat 9'dan itibaren. Toplantıları önlemek için Cuma günü Pazartesi günü saat 5'e kadar. Salgının yayılmasıyla mücadele tedbirleri çerçevesinde turizm için gelen yabancı turistler günlük ve haftalık yasaktan muaf tutuluyor. .

Otellerdeki, konaklama yerlerindeki ve havalimanı içindeki restoranlar sadece otel misafirleri ve turistler tarafından kullanılabilir. Turistler, otel rezervasyonları ve pasaportları yanlarında olduğu sürece seyahat edebilirler.

 

Şehirler ve eyaletler arasındaki seyahat kısıtlamaları hakkında:

Şehirlerarası seyahat izinleri sadece Türk vatandaşları ve sakinleri için gereklidir.

 

Karantina bilgileri:

• Karantinaya uymak zorunda mıyım?

PCR testi yapılmadan kara veya deniz sınırlarından geçenlerin, ikamet etmeyi planladıkları yerde karantinaya alınmaları gerekecek.

• Uçak inerken COVID-19 testi pozitif çıkan yabancı uyruklu yolcular Sağlık Bakanlığı - Hudut Sağlık Birimi tarafından özel bir hastaneye sevk edilecektir. Aynı zamanda Türk yolcular bir devlet hastanesine nakledilecek.

 

COVID-19 testi:

• Yabancılar için Türkiye'de kaldıkları süre boyunca polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi, enfeksiyon belirtileri gösterenler veya ülkesine geri dönmek için giriş şartı olabilecek kişilerle sınırlıdır. Yolcu, test masraflarını ödeyecektir.

• Türkiye, Ocak ayının ortalarından itibaren vatandaşlarına COVID-19 aşısı sağlamaya başladı.

 

Toplu taşıma

• Toplu taşıma şirketleri, havayolları ve havaalanları yolcular için koruma önlemleri uygulamıştır ve yolcular seyahat için Koruma kısıtlamasına uymalıdır. Tüm tesislerde maske takılması zorunludur.

• Türkiye hükümeti, Türkiye'de seyahat eden herkesin, ister Türkiye vatandaşı ister Türkiye'de ikamet ediyor olsun, enfekte kişilerin hareketini sınırlamak, teması önlemek ve enfeksiyondan kaçınmak için hareket ederken Hayat Eve Sığar (HES) kodunu sunmasını şart koşar.

• Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde, otellerde konaklamalarında, şehir içi toplu taşıma araçlarında ve şehirler arası seyahatlerde dinlenme duraklarında herkesin HES kodunu (Hayat Eve Sigar) talep etmesi gerekmektedir. HES kodu yabancı turistler için geçerli değildir.

 

HES Kodu Nasıl Alınır?

• HES kodu hakkında daha fazla bilgiyi Hayat Eve Sığar web sitesinde bulabilirsiniz.

Prosedür aşağıdaki gibidir:

 

Türk vatandaşlığı sahipleri için:

2023'e aşağıdaki formatta kısa mesaj göndermelisiniz.

- "HES" harfleri

- Türk ulusal numarası

- Kimlik numarasının son dört hanesi

- Seyahat gün sayısı

Not: Her öğe arasına bir boşluk koyun (örneğin, HES 1234567 1234 09)

Mukimler için (Türkiye'de oturma iznine sahip olanlar)

2023 numaralı telefona aşağıdakileri içeren bir SMS gönderin:

- "HES" harfleri

- Kimlik numaranız

- Doğum yılın

- Seyahat edeceğiniz gün sayısı

Not: Her öğe arasına bir boşluk koyun (örneğin, HES 1234567 1972 14).

 

HES KODU ile ilgili tanıtım videosu

 

14.03.2021 tarihinden itibaren : Transit yolcular ve 6 yaşından küçük çocuklar hariç, 14 Mart'tan sonra Türkiye'ye gelecek tüm Dış hat yolcularımızın kalkıştan 72 saat önce buradan temin edilebilecek Türkiye Giriş Formunu doldurmaları gerekmektedir.
Yolcu, PCR test sonucunun olumsuz olduğu formun basılı kopyasını veya mobil ekran görüntüsünü kalkıştan önce uçuş operatörü firmaya ibraz etmelidir.


Her ziyaretçi için verilen bilgilerle otomatik olarak özel bir HES kodu oluşturulacaktır.
Formu doldurmadıysanız veya yanıltıcı beyanlarda bulunmanız durumunda yasal ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.
Ayrıca, Türkiye'ye girmenize izin verilmeyebilir.


Kaynaklar:

Havayolları ayrıca İngilizce web sitelerinde HES kodu hakkında bilgi sahibidir.

- Turkish Airline : https://www.turkishairlines.com/en-int/announcements/coronavirus-outbreak/hes-code/ 

- Sun Express : https://www.sunexpress.com/en/hes/

- Fly Pegasus : https://www.flypgs.com/en/what-measures-required-from-our-guests-before-the-flight

- IGA website : https://www.istairport.com/en

- Turkish Ministry of Health website : https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/index-eng.html

- IATA Travel Restrictions Map : https://www.iatatravelcentre.com/world.php 

Benzer Yazılar