Bu siteye yaptığınız ziyarete devam ederek, en uygun gezinme ve kişiselleştirilmiş tekliflerin tadını çıkarmak için çerezlerin kullanımını kabul ediyorsunuz. çerez politikamız

Tamam
İstanbul Airport Adv Full
İstanbul Airport Adv Mobile

Türkiye'ye giriş için Covid testi sonucu gerekli mi?

latest updates:05 June 2021

İstanbul havalimanı, özellikle Avrupa ve Asya arasındaki stratejik konumu nedeniyle, özellikle transit geçişler için genellikle yoğun bir havalimanıdır. Ancak korona salgını sırasında, yolcuların oraya bağlanmak için uçuşlarını bilerek yeniden yönlendirmeleri için fazladan bir neden var. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR ) test gereklidir.

Çoğu ülke şimdi giriş koşullarının bir parçası olarak PCR testinin yapılmasını talep ediyor. Ayrıca PCR testi sonucu olmayan veya eski PCR sonucu olmayan ziyaretçileri de engeller.

 

Yolcular, nihai varış noktalarına varmadan en fazla 96 saat veya (bazı ülkelerde 48 saat) önce alınmış bir negatif PCR testi sonucunu sağlamalıdır.

 

Bu, güvenli seyahat için harika olsa da, yolcuları uçuşlarından önce zamanında sonuç verebilecek klinikler veya sağlık noktaları bulmakta zorlanabilirler.

Bu nedenle, çoğu durumda, ülkelerinde zamanında bir test alamazlarsa, İstanbul'a giden uçuşlarını yeniden planlarlar.

 

PCR test

 

 

- Testi yaptırmak için sağlık ocağına ulaşmak için pasaport kontrolünden geçmem gerekiyor mu?

Ne yazık ki evet. Test merkezine ulaşmak için yasal olarak Türkiye'ye giriş yapabilmeniz gerekiyor çünkü burası pasaport kontrol noktasından sonra. Bu nedenle, Vize gerektiren bir ülkeden geliyorsanız, vizenizi daha önce almanız gerekecektir. Çoğu ülkenin e-Vizelerini buradan basit adımlarla alabilmesi güzel.

 

 

Sonuç olarak, hiç kimse geçiş alanından doğrudan test merkezine ulaşamaz.

- İstanbul havalimanındaki test merkezini ziyaret etmek için randevu almam gerekiyor mu?

Haftanın yedi günü ve günün 24 saati açık olan İstanbul havalimanının test merkezini ziyaret etmek için randevu almanıza gerek yoktur.

 

 

-İstanbul havalimanındaki COVID-19 tıp merkezi hangi testleri yapabilir?

İstanbul Havalimanı'ndaki Tıp Merkezi, bir ülkeden diğerine farklılık gösterdiğinden, seyahat gereksinimlerine bağlı olarak ziyaretçiler için çeşitli tıbbi testler sunmaktadır. Aşağıdaki kontrolleri yaptırabilir ve sonuçları hızlı bir şekilde alabilirsiniz:

 

- PCR testini nerede yaptırabilirim ve ücreti ne kadardır?

Test merkezi, İstanbul havalimanı Gelen Yolcu Salonu'ndaki Giriş 14'ün önünde yer alırken, test ücreti her yaş için 260 TL veya yaklaşık 33 $ 'dır.

PCR test performing

 

- Peki ya sonuçlar... Ne kadar sürer?

Ortalama olarak, çoğu durumda yaklaşık 1,5 saat sürer.

 

- Bir geçiş döneminde nasıl test yapabilirim?

Öncelikle, test alanına ulaşmak için pasaport kontrolünden geçeceğiniz için Türkiye'ye yasal olarak girebildiğinizden emin olmanız gerekecek. Ardından, geçiş sürenizin en az 12 saat olduğundan emin olun. 12 saatten az olan tüm uçuşlar, test sonuçlarını zamanında almak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle, test sonucunun yola çıkmadan önce hazır olduğundan emin olmak için uçağa binmeden en az 12 saat önce teste girmeniz sizin için idealdir.

 

- Uçuşumdan birkaç gün önce teste girebilir miyim?

Hayır, uçuşunuza iki günden veya 48 saatten fazla bir süre kalmışsa, havaalanı test merkezi sizin için bir test yapmaz. Seyahatten 48 saat uzakta testi almak için geri gelmenizi isteyecekler. Pek çok yolcu iniyor, Türk topraklarına giriyor, testi yapıyor ve ardından gecelemek için bir otelde mola veriyor. Test sonuçları sabahları online olarak verilirken, otelden çıkış yaparak test sonuçlarını alabilirler. Otelden sonuçları yazdırmasını isteyebilir veya elektronik test belgelerini kullanabilirler.

 

- Ben zaten Türkiye'deyim... Sınava nasıl girebilirim?

 

Türkiye'de iseniz PCR testi için birkaç seçeneğiniz var,

* Testi havalimanında Geliş Salonunda bulunan havalimanı sağlık merkezinde yapabilirsiniz.

* Ya da uçuştan bir gün önce teste girmek için yetkili Diagnostik Laboratuvarlarından birine gidebilirsiniz.

 

COVID-19 Yetkili Tanı Laboratuvarları Listesine buradan ulaşabilirsiniz..

Testi uçuşunuzdan en az 12 saat ve en fazla 48 saat önce yaptığınızdan emin olun. Pasaportunuzu ve biletinizin kanıtını test merkezine getirin.

 

- Test adımları nelerdir ?

Test, kayıt olma, ödemenin yapılması, testin yapılması ve sonucun alınmasından başlayarak 4 adımda gerçekleştirilecektir.

1- Pasaportunuzu, uçuş bilgilerinizi ve diğer ilgili bilgileri gösterin. Ve size test ücreti için bir fatura kesecekler.

2- test fatura ücretini (260 TL) sadece nakit olarak ödeyin.

3- Fişi alın ve test numunesi toplama tüpünü ve bir barkodu almak için numune sayacına gidin. barkod etiketinin ikinci kopyasını yanınızda bulundurun. (Yapıştırma değilse kağıt kopyada da olabilir, kaybetmeyin!)

4- Testi yaptırmak için tüpü 4 numaralı kontuara gidin. Kodu ve tüpü alacak ve size bir burun sürüntüsü verecek olan test uygulayıcısı bir cam bariyerin arkasındadır.

İşlem 30 dakika kadar sürebilir, ancak yoğun saatlerde daha uzun sürebilir.

 

- Test Sonuçlarını nereden alabilirim?

TC Sağlık Bakanlığı, ziyaretçilerin sonuç raporunu alabilmeleri için testten birkaç saat sonra https://enabiz.gov.tr/PcrTestSonuc/Index adresinde Enabiz sisteminden ulaşılabilecek özel bir web sitesi oluşturdu. İngilizce dil test raporu, etiketteki barkod numarasını ve pasaport numaranızın son dört hanesini girmelisiniz.

 

Bu sonuçlar, dijital kanıt olarak kullanmak için bir pdf belgesi olarak kaydedilebilir. PCR test sonucunun mühürlü baskılı bir kopyasına ihtiyaç duyan ülkeler için yazdırılabilir.

pcr test result

Test aşağıdakiler için mükemmel bir seçimdir:

 

- Türkiye'de covid seyahat kısıtlaması var mı?

Türkiye'ye seyahat sınırlaması olmaması ve tüm milletlerden uçuş öncesi testler için erişebildiğinden, Türkiye'yi dünyanın test merkezi yapan, gelenlerin test edilmesini veya karantinaya alınmasını istememesi iyi.

 

Güncellemeler: 22 Nisan 2021

30.12.2020 tarihinden itibaren: Türkiye'ye hava yolu ile gelen altı yaşından büyük tüm dış hat yolcularının ibraz etmeleri gerekecektir.* A Negative PCR test result 

* Türkiye Giriş Formu'nu hareket saatinden itibaren 72 saat içinde doldurunuz.

- Doldurulan formun çıktısı veya mobil ekran görüntüsünün uçağa binmeden önce havayolu ekibine teslim edilmesi gerekecektir.

- Aktarmalı uçuş yolcuları da bagajlarını geri almaları veya herhangi bir nedenle ülkeye giriş yapmaları gerekiyorsa (bağlantısız uçuşlar) olumsuz bir test sonucu göstermelidir.

 

- Transfer uçuşu yapan yolcular, aktarma alanında kalıp bir sonraki uçuşlarına kadar (bağlantılı uçuşlar) oradan ayrılmadıkları takdirde test sonucu vermek zorunda değildirler.

Güney Afrika veya Danimarka'dan gelen turistler, ikamet adreslerini beyan etmeli ve negatif PCR testi sonucuna ek olarak Türkiye'de en az yedi gün tecritte kalmalıdır.

İngiltere'den gelen turistlerin geçici olarak Türkiye'ye girişine izin verilmemektedir. yeni giriş kısıtlaması hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Benzer Yazılar